Curățenie de primăvară… în dieta ta
Articol verificat de: Dr. Ecaterina Zoican
Primăvara este anotimpul când natura revine la viață, ceea ce determină involuntar și nevoia unor schimbări în stilul de viață, inclusiv în alimentație. Deseori această nevoie este conștientizată și prin prisma kilogramelor în plus acumulate pe parcursul sezonului rece, astfel că mulți consideră că primăvara este momentul cel mai potrivit pentru a începe o cură de slăbire sau de a trece la o dietă mai echilibrată.
20.03.2026
Timp estimat de citire:
5 minute, 57 secundeDe asemenea, tot în această perioadă avem și cel mai lung post din an – postul Paștelui – iar acesta este un alt motiv care îi determină pe mulți să facă schimbări în alimentație.
Astfel de schimbări sunt benefice, însă nu trebuie făcute oricum, existând câteva reguli de care trebuie să ții cont dacă îți dorești ca ele să fie și de bun augur, cu beneficii reale pentru organism. În cele ce urmează îți oferim câteva sfaturi despre cum se face corect trecerea la dieta de primăvară și care sunt beneficiile sale.
De ce se impune o schimbare în dietă
Pe parcursul sezonului rece, organismul se adaptează și simte nevoia de mai multe calorii întrucât trebuie să producă mai multă energie pentru a-și menține temperatura optimă în condiții de frig. Astfel se explică apetitul crescut pentru mâncărurile grase, dulciuri și alte alimente cu un aport caloric ridicat. E drept că și contextul este unul favorabil, întrucât în sezonul rece sunt și Sărbătorile de Iarnă care trebuie marcate după tradiție cu mese îmbelșugate de pe care nu lipsesc sarmalele, friptura și alte preparate din carne de porc, salata de boeuf, cozonacul și multe alte mâncăruri tradiționale, delicioase dar pline de calorii.
În același timp, zilele mai scurte, vremea închisă de afară și confortul locuințelor călduroase predispun la sedentarism, sezonul rece fiind cel în care oamenii fac mai puțină mișcare.
În aceste condiții, nu este de mirare că în cele câteva luni ale sezonului rece kilogramele se acumulează mai ușor, iar acest lucru se conștientizează de cele mai multe ori atunci când se face trecerea la garderoba de primăvară-vară și se constată că hainele au devenit „mai strâmte”.
Un alt motiv ce impune o schimbare în dietă îl constituie faptul că iarna alimentele proaspete sunt mai greu de găsit, consumându-se frecvent fructe și legume conservate. Acestea își pierd o parte din mineralele și vitaminele pe care le conțin și astfel organismul primește o cantitate mai redusă de nutrienți esențiali, iar primăvara este momentul propice pentru a-i crește dozele.
Cum să faci trecerea la dieta de primăvară
În condițiile enumerate mai sus apare și o saturație firească față de alimentele specifice sezonului rece, de unde nevoia de a face o schimbare în dietă imediat ce vremea începe să se încălzească, zilele devin mai lungi și apar primele verdețuri proaspete.
Aceasta schimbare nu trebuie să de facă brusc pentru că organismul obișnuit cu dieta de iarnă poate fi supus astfel unui șoc, cu consecințe negative pentru sănătate. Trecerea la dieta de primăvară se face treptat, reducând porțiile de mâncăruri grele, cu multă grăsime și bogate în calorii și introducând în alimentație alimentele specifice sezonului de primăvară. De exemplu, poți introduce în meniu salate de crudități ca garnitură la felurile principale și poți folosi verdețurile și legumele de sezon ca ingredient pentru preparate mai ușoare. Astfel, ciorbele grase cu carne și smântână pot fi înlocuite cu ciorbele de verdețuri sau supele de legume, în omletă se poate adăuga ceapă verde, mărar și pătrunjel, înlocuind bacon-ul, cârnații, cașcavalul sau alte ingrediente bogate în grăsimi.
De asemenea, ridichile, salata ceapa verde trebuie să-și facă loc în meniu la micul dejun, iar carnea grasă poate fi înlocuită cu carne de pui sau curcan, întrucât conține mai puține grăsimi saturate.
Din meniul zilnic trebuie eliminate treptat și conservele, prăjelile, alimentele ultraprocesate și tot ce conține mult zahăr, sare, conservanți și alți aditivi alimentari, făcând loc alimentelor proaspete, consumate crude sau gătite la abur la cuptor sau la gătar.
Exemplu de meniu pentru o zi în dieta de primăvară
Pe baza recomandărilor de mai sus îți oferim în continuare un exemplu de cum ar trebui să arate un meniu echilibrat pe parcursul unei zile, în dieta de primăvară.
Mic dejun
- omletă din două ouă cu spanac și ceapă verde;
- o felie de pâine integrală;
- câteva ridiche și/sau felii de castravete.
Ouăle vin cu un aport de proteine, pâinea integrală conține carbohidrați complecși iar ridichile și castraveții sunt surse de nutrienți esențiali și fibre.
Prânz
- supă de legume
- piept de pui la grătar sau pește la cuptor
- o salată mare cu ceapă și salată verde, ridichi, castraveți, leurdă și ulei de măsline;
- o felie mică de pâine integrală.
Este un prânz bogat în proteine, fibre, minerale și vitamine, care conferă sațietate și nutrienți esențiali pentru organism.
Cină
- o salată mare de verdețuri, cu ton sau brânză slabă.
Este ușor digerabilă și vine cu un aport de minerale și vitamine, fibre, grăsimi sănătoase și proteine.
Ce beneficii aduce trecerea la dieta de primăvară
Unul dintre primele efecte pe care îl vei simți odată cu modificarea dietei în ton cu sezonul primăvăratic este creșterea nivelului de energie, întrucât organismul primește alimente mai ușor digerabile care conțin doze importante de nutrienți esențiali și fibre care ajută la stabilizarea glicemiei. În același timp, fibrele din verdețuri, fructe și legume îmbunătățesc digestia pentru că ușurează tranzitul intestinal și hrănesc bacteriile probiotice din intestine, conferind totodată o senzație prelungită de sațietate. Datorită acesteia, se reduce și consumul de calorii, ceea ce va contribui semnificativ la eliminarea kilogramelor în plus acumulate pe parcursul sezonului rece.
În același timp, datorită aportului important de minerale, vitamine și antioxidanți se îmbunătățește și imunitatea, organismul având nevoie de un astfel de stimulent într-o perioadă în care sistemul imunitar este vulnerabil pe fondul schimbărilor specifice trecerii de la sezonul rece la cel cald.
Scăderea aportului de grăsimi saturate specifice mâncărurilor „grele” este benefică și pentru sănătatea cardiovasculară întrucât aceste grăsimi contribuie la creșterea nivelului de colesterol rău (LDL).
Verdețurile împreună cu fructele și legumele de primăvară sunt și o sursă de antioxidanți, care protejează la rândul lor sănătatea prin reducerea stresului oxidativ cauzat de niște compuși numiți radicali liberi.
Foto: Shutterstock.com
Disclaimer: Informatiile din acest articol apartin exclusiv autorului acestui material si redau o experienta personala in lupta cu kilogramele in plus. Orice recomandare medicala continuta de acest material are scop informativ. Rezultatele nu sunt tipice, pot varia de la individ la individ si pot depinde de stilul de viata al fiecaruia, de starea de sanatate, dar si de alti factori.
Totul despre deficitul caloric: reguli de bază pentru slăbire
14.06.2026


































